יום ראשון, 13 בנובמבר 2011

איך לעודד ילדים לאכל ירקות? או צלחות מצוירות

לדף הפייסבוק תזונה נכונה לילדים
כבר 18:30 את מתחילה לארגן את ארוחת הערב ויודעת ששוב כנראה הם יאכלו את החביתה ואת הטוסט (מגבינת עיזים ולחם מלא כמובן) אבל את הירקות הם כנראה ישאירו בצלחת...ככה ערב ערב,ואני לא מתייאשת תמיד על השולחן יהיו ירקות.
ערב אחד אמרתי לא יכול להיות. צריך ליצור עניין. כמו הרבה ילדים גם ילדיי אוהבים להתעסק עם אוכל, לגעת, למשש ובכלל עבודות יצירה למינהן.
 הודעתי להם שהערב הוא ערב מיוחד כי הם הולכים לעזור לי בהכנת הארוחה. קריאות הצהלה שלהם עודדו אותי שהפעם יקרה משהו אחר. תוך שתי דקות התייצבו לידי במטבח ואחרי שניקו טוב טוב את הידיים עם מים וסבון ועלו על שרפרף התחלנו במלאכה:
ראשית חתכנו את הסלט. בתי בת הארבע דאז, בהתלהבותה כי רבה לקחה סכין כמו גדולה וביחד איתי חתכנו מלפפון, עגבניה וגמבה. אחרי שחתכה את הירקות לקחנו צלחת עגולה והחלטנו ליצור פרצוף שיהיה מעניין...וככה עם העיגולים של המלפפון היא יצרה עיניים, והרצועות של הגמבה פתאום הפכו לשיער,גבות ורגליים והעגבניה היתה לפה...תוך כדי אמרתי לה באגביות שרק בגלל שהיא מכינה את האוכל היא רשאית לטעום לפני שהאוכל מוכן (ידעתי שהיא מאד רעבה ), והיא בהתרגשות על היותה ילדה גדולה שאמא מרשה רק לה לטעום,הסירה את ההתנגדות האוטומטית שלה לירקות והפלא ופלא טעמה עוד ועוד..., את הבן הבכור פחות עניין לחתוך אבל הוא שמח להכין לעצמו פרצוף משלו על הצלחת, ותוך כדי לנשנש כי גם לו מותר. הוא הרי עוזר בהכנה. אחר כך המשכנו להכנת הטוסט והחביתה...ועד שהם היו מוכנים,התיישבו השניים ליד השולחן ואכלו בכיף את מה שהכינו.
אותו ערב ייזכר כערב מיוחד ומהנה שיצר שינוי, וקידם גישה ידידותית יותר כלפי ירקות.
מערב זה יצאתי עם שתי תובנות חשובות:
1. יש להכין את הארוחות ביחד עם הילדים ,כל זמן שאפשר, ולתת להם דרור בהגשת האוכל על הצלחת כדי ליצור עניין וכיף.
2. יש לנצל את רעבונם ולפני שהם מתחילים את הארוחה,קודם להציע  את הירקות החתוכים או הסלט.

נירית פרידלנדר
הדרכה תזונתית אישית און ליין לחיים בריאים
לדף הפייסבוק תזונה נכונה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה