יום חמישי, 19 ביולי 2012

הצרבת לא עוזבת?

אין מישהו שלא הרגיש לפחות פעם אחת צרבת מהי. ואלו שעוד לא חוו בטח עוד יחוו...תחושת צריבה שעולה מכיוון הסרעפת דרך הושט לגרון. זוהי תחושה בלתי נסבלת שגורמת פעמים רבות לסבל מתמשך המשפיע על איכות החיים. צרבת נגרמת כתוצאה מהיחלשות הספינסר (השריר הטבעתי) שבין הקיבה לושט שתפקידו למנוע עליה של חומצה מהקיבה לושט.


לטיפים ומתכונים בריאים עשו לייק בדף תזונה בריאה לילדים
כשהשריר חלש, החומצה שתפקידה בקיבה לפרק ולעכל את המזון שאנו אוכלים, מתחילה לעלות לכיוון הושט ולגרום לתחושת הלחץ והשריפה.
אילו מזונות עלולים לגרום לצרבת?
אלכוהול,אוכל מטוגן ושומני, אוכל חריף, שוקולד,מיצי הדר ארוחות כבדות וגדולות מדיי היוצרות לחץ על הספינסר. גם משקאות המכילים הרבה קופאין, המרפה את השריר הטבעתי ומאפשר חזרה של חומציות הקיבה.
למי שסובל מצרבות תכופות מומלץ:

  • להמנע מאכילה כמה שעות לפני השינה
  • לאכול ארוחות קטנות במשך היום 
  • להימנע מאוכל מטוגן חריף ושומני.
  • להימנע מקפה,תה המכילים קופאין ומחמירים צרבות.
נשים בהיריון יסבלו יותר מצרבות בגלל הלחץ הגדול המופעל על דפנות הקיבה וכתוצאה מכך על הסוגר. אנשים עם השמנה ייטו יותר לסבול מצרבות בשל אותה סיבה.
למה לא לקחת סותרי חומצה?
לסותרי חומצה תפקיד בהורדת חומציות הקיבה, דבר העלול בסופו של דבר לגרום להיפוכלורידיה,כלומר פגיעה בחומציות הקיבה וכתוצאה מכך חוסר ספיגה של מזונות בצורה יעילה. משם הדרך לחסרים תזונתיים ולהשתלטות של קנדידה ופטוגנים אחרים היא קצרה.


אומנם סותרי החומצה מקלים באופן מיידי על הצרבת בגלל שהם מורידים את החומציות שבושט ומכאן ההקלה, אך הקיבה חייבת להיות ברמת חומציות נמוכה כדי להצליח לעכל את המזון וגם להשמיד חיידקים שאכלנו במקרה עם המזון. את חומציות הקיבה אף פתוגן לא יכול לשרוד, אך כשמורידים את רמת החומצה (כלומר מעלים רמת PH),הקיבה חשופה יותר לבעיות ומחלות.

צרבות חוזרות ומתמשכות לאורך זמן יגרמו לחשיפה ארוכה מדיי של אפיתל הושט לחומציות קיצונית, דבר העלול לגרום להתמרה סרטנית של הושט, ועל כן חייבים לטפל בהן!

מעבר להקפדה על המזון אני ממליצה לעשות חליטה (מהעלים המיובשים) עם הצמחים הבאים פעמיים שלוש ביום: פילפנדולה- מותווה בעיקר לצרבות,אולקוס, דלקות מעיים. מקל על כאבים ודלקות משקם ומזין ריריות.קמומיל גרמני- (בבונג)- מיועד לכיבים וזיהומים במערכת העיכול, סופח גאזים, מסייע בספיגה ומשפר פעילות מערכת העיכול. 

אבקת אולמוס- מרכך ומלחלח את רירית הקיבה ומיועד לצרבות,דלקות בקיבה. מאוד מרגיע את כל אזור מערכת העיכול. 

זרעי גדילן מצוי -מטפל בכבד שומני,צהבת ומשקם תאים פגועים. 

במצבי דלקת וכאבים נוספים יש להתאים צמחים נוספים ולא להסתפק בחליטה.

מה עוד אפשר לעשות?
לשתות הרבה מים
לצרוך שקדים לא קלויים שפעמים רבות יכולים להקל.

ללעוס זרעי גדילן מצוי- כששום דבר לא עוזר תתפלאו כמה שזה עובד!

נירית פרידלנדר
נטרופתית ומטפלת בצמחים
יעוץ וליווי תזונתי אישי און ליין לחיים בריאים!
לטיפים ומתכונים בריאים עשו לייק בדף תזונה בריאה לילדים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה