יום שבת, 11 באוגוסט 2012

השמנה בקרב ילדים-הקדמה

איך מתמודדים עם ילדים בעלי עודף משקל?
ילדים עם השמנה חשופים להצקות והעלבות מצד החברים בבית הספר, דבר העלול לפגוע קשות בבטחונם העצמי, לגרום להם להיות נחבאים אל הכלים, פחות מקובלים,יותר מסוגרים. כל זה יכול להדרדר עד פגיעה קשה בלימודים ויותר מכך  לגרום לדכאון וחרדה ובעיות נפשיות בהווה ובעתיד. כל זאת עוד לפני שדנו על הסיכון הבריאותי הכרוך בעודף משקל.
במהלך השיחה וההיכרות עם הילד יש לדעת לאבחן האם קיימת בעיה רגשית עמוקה יותר המצריכה טיפול משולב עם אנשי מקצוע. על המטפל התזונאי לדעת להפנות את ההורה במקרה הצורך. 


גישה טיפולית
 כשבאים לטפל בילדים יש לנקוט בגישה זהירה.
ולמה הכוונה? ילדים לא צריכים לעשות דיאטת הרזיה. דיאטות מגיל צעיר עלולות ליצור תסביכים נפשיים. דיאטה היא מילה בעייתית המשדרת משהו זמני, אחר כך אפשר לחזור לאכול כרגיל. "אחר כך" כלומר אחרי שנרד למשקל הרצוי.
אז, על פי רוב חוזרים לאוכל הרגיל, היומיומי והקילוגרמים ממהרים לשוב חזרה. וחוזר חלילה, לדיאטה הבאה. זהו מצב בלתי נסבל לגוף וגם לנפש הצעירה.
הגוף סופג טראומה אחרי טרואמה, מאבד את האמון בנו והופך להיות יעיל כלומר כבר לא קל לו לשחרר קלוריות. הוא אוגר למצבי "חירום" שבהם לא יסופק לו אוכל כפי שהוא צריך, ולא משחרר קלוריות גם כשאוכלים מעט והתסכול הנפשי הוא בלתי נמנע. 
אז מה עושים?
ראשית, מפנימים את המטרה
כשמדובר בילדים אנחנו מדברים על מעבר לאורח חיים בריא. לומדים לבחור באוכל בריא, כדי שהגוף שלנו יוכל לתפקד לא רק עכשיו אלא גם בעתיד באופן הכי טוב, ללא מחלות, ללא כאבים וללא צורך בשימוש תרופתי. היום אנחנו לומדים לסגל הרגלים נכונים כדי שכשנהיה גדולים זה יהיה כבר כל כך מושרש והשמירה על הבריאות תהיה חלק בלתי נפרד מהחיים, שקורה מעצמה וללא מאמץ.  שימוש במילים השמנה, לעשות דיאטה או הרזיה אינם בלקסיקון שלנו. כשמלמדים את הגוף לבחור במזונות שטובים לו, הגוף שואף להגיע לנקודת המשקל שהיא האיזון עבורו.
אנחנו בוחרים מה נאכל לא לפי כמה קלוריות יש במזון. לא מעניין אותנו קלוריות. מה הטעם לאכול מזון מופחת קלוריות וכל הזמן להיות רעב ולהתאפק? כי הרי מעט קלוריות אף פעם לא משביעים. ומה הטעם להכניס לגוף בכלל, קלוריות כלשהן אם אין להן ערך נוסף? ערכים תזונתיים? 

חשוב להסביר לילדים עם עודף משקל שהמטרה בתהליך היא ללמוד לבחור במאכלים שאותם הם יאהבו אבל לא רק ההנאה מהאוכל תכתיב את הבחירה, אלא המודעות לבריאות שזה יוסיף להם, לתחושת הקלילות, ליכולות הגופניות שזה ישפר בהם, ליכולת הריכוז וההקשבה, לבטחון העצמי הרב שזה יוסיף להם, ולהרגשה הטובה שהתזונה תגרום להם.
המטרה היא לא להיות רזים(!) ממש ממש לא. כשילמדו לאכול בריא הגוף יידע לבד להגיע לנקודת האיזון שלו למשקל שבו ירגיש הכי נוח ושם הוא יישאר.
אין משקל יעד. אין שקילה יום יומית, כמה גרמים ירדנו היום. בתהליך נכון שבו תזונה משולבת עם הרבה ספורט (במיוחד בקרב ילדים), שריר תופס מקום ומסת השומן פוחתת ואת התוצאה רואים בבגדים,ולא בהכרח במשקל.
זה נשמע קל, פשוט וקורה מהר.אך לא כך הוא. זהו תהליך ארוך של למידה והפנמה,של יצירת הרגלים נכונים,של נפילות ומשברים שהם חלק מכל תהליך שמקדם בסופו של דבר.להורים תפקיד מכריע בהצלחה, בגיבוי ובהכנת סביבה ביתית תומכת, אוהדת ומאפשרת.


טיפים לאכילה בריאה לילדים

נירית פרידלנדר
נטרופתית ומטפלת בצמחים
יעוץ וליווי תזונתי אישי און ליין לחיים בריאים!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה