יום ראשון, 19 באוגוסט 2012

ילד שרוצה כל הזמן לאכול


כל ילד נולד עם טמפרמנט שונה, קצב שונה, מזג שונה.
ומסתבר שגם גישה לאכול אינה רק משהו נרכש ונלמד אלא גם מולד. יש תינוקות שמביעים עניין באוכל מוקדם מאוד, רוצים לטעום כל דבר, סקרניים לגבי מאכלים חדשים ובכלל גישתם למזון מאוד אוהדת ומתעניינת.אין דבר נפלא מלראות תינוק כזה. ישנם אחרים שעוד מינקותם אוכל פשוט לא מעניין אותם. הם אינם מביעים עניין כשאנשים אוכלים סביבם ונדמה שאף פעם לא רעבים ממש. הרבה פעמים האמא מנסה לדובב,להסיח דעתם מהאוכל כדי שיפתחו את הפה וכדי שהיא תוכל להאכיל אותם.
 לאלו וגם אלו נדרשת מסגרת נכונה של הרגלים שתאפשר לאלו מצד אחד להנות מהתיאבון ומהתשוקה לאכול ומצד שני לתעל את זה לאוכל בריא והרגלים בריאים.
ואלו שמתעניינים פחות, לפתוח אותם לעולם טעמים וצבעים ולהרחיב את עולמם הקולינארי לחבב אוכל מזין ובריא וממש לא לחשוב שיאכלו מה שיאכלו העיקר שיאכלו. שגיאה נפוצה ועל כך במאמר אחר.

לדף הפיסבוק תזונה בריאה לילדים
ילד שרוצה כל היום לנשנש משמע שבסיס התזונה שלו לוקה בחסר. אולי בתפריט שלו הרבה מזון, אך דל ברכיבים וערכים תזונתיים טובים, משביעים ואיכותיים.
ולמה הכוונה?
הנה אני חושפת בפניכם את כל התורה על רגל אחת או שפשוט נתחיל מהסוף.
ילדים וגם אנשים מבוגרים שניזונים מאוכל מלא הכולל לחם מלא,אורז מלא, קינואה,גריסי פנינה, בורגול מלא, שעועית ועדשים מכל הסוגים, שיבולת שועל והרבה ירקות ופירות פשוט אין להם מקום לאוכל אחר. כשרוב הארוחות במשך היום מורכבות ממה שפירטתי כעת, הרבה מהכמיהות לנשנושים ומתוקים פשוט נעלמים. ואני אומרת, אם כבר לילד תיאבון בריא הרבה יותר קל לחבב עליו  מזונות אחרים מאשר ילד בררן שאוכל לא עושה לו את זה. 
ובטח חלקיכם מרימים גבה ושואלים מה לגבי עודף המשקל? אין הגבלת קלוריות? והרי אורז מלא וקטניות הם מאכלים משמינים.
הרשו לי להפריח מיתוס. המאכלים המלאים לא רק שאינם משמינים הם מעודדים חילוף חומרים תקין,מעודדים יציאות תקינות ומנקזים רעלים ושומנים מהגוף. הערך המוסף שלהם שהם מתאימים מאוד למי שרוצה לרדת במשקל גם בשל היותם מאוד משביעים. 
בילדים עם עודף משקל נטפל קודם כל ע"י שינוי הרגלים כמו אכילה מול הטלוויזיה או המחשב, אכילה מהירה על הדרך,קינוח מיד אחרי כל ארוחה, חטיפים ונשנושים מול הטלוויזיה (נאפשר כן נשנושים בריאים) וכמובן לחבב עליהם את המזונות הבריאים והמלאים. בנוסף לתזונה הנכונה יש לבצע פעילות גופנית שהיא בלתי נמנעת ברמה יומיומית כשעה לפחות. חוגי ספורט, טיולים רגליים עם המשפחה, שחיה,הליכה ברגל לבית הספר ולגן, משחקי חברה של פעם חבל,תופסת, קלאס וכו'. כמה שיותר לזוז במשך היום. אתגר לא פשוט בעידן הטכנולוגיה של היום.
לאט ובהדרגה ישאף הגוף לחזור למשקל הנכון לו ושם הוא יתייצב. אני כמובן לא דוגלת בירידה מהירה במשקל שהיא מהווה סיכון על מערכות הגוף עומסים מיותרים על הלב, במיוחד כשזה הופך להיות ירידה במשקל ואז עליה ירידה ושוב עליה. ירידה מהירה אינה יעילה ולא מבטיחה סיכוי לשמור על המשקל לאורך זמן.
להפך,ירידה מתונה והדרגתית שמשלבת שינוי והטמעה של הרגלים חדשים, שינוי שמתחיל קודם כל בראש, במודעות ובהבנת החשיבות של אורח חיים בריא לא כמשהו זמני "עד שנגיע למשקל הרצוי", רק אז נוכל לשמור על המשקל וזאת ללא מאמץ ומלחמה יומיומית אלא מתוך הרגלים נכונים שסיגלנו לעצמינו. אז, לא רק המשקל יהיה תקין ויציב אלא נבטיח לעצמינו ולילדינו חיים בריאים ללא מחלות עם חיוניות ואנרגיות טובות.נירית פרידלנדר
נטרופתית ומטפלת בצמחים
יעוץ וליווי תזונתי אישי און ליין לחיים בריאים
לדף הפיסבוק תזונה בריאה לילדים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה