יום שלישי, 25 בפברואר 2014

לחזור לנקודת האיזון.

כל מי שמכיר אותי יודע שאני לא מאלה שסופרים קלוריות ואני גם לא מטפלת בשיטה הזו. לספור קלוריות או לצבור נקודות נוגד בניגוד גמור את העקרונות והאני מאמין שלי לגבי אופן ההסתכלות שלנו על עצמינו. אנחנו יחידה הוליסטית שלמה השואפת מעצמה להגיע לאיזון שלה. נקודת האיזון לעיתים תיראה לנו יותר ממה שהיינו רוצים או חולמים (במיוחד כשכל ערב מרצדות מולינו דוגמניות במשקל נוצה ו"מלמדות" אותנו מהו מודל היופי). אולם הנקודה הזו שהיא אישית ונשענת על ההיסטוריה התזונתית וכן גם על הגנטיקה שלנו  אינה משקרת וככזו אל לנו להילחם בה. כל התנגדות בצורת הרעבה,צום, דיאטת כאסח תגרום לנו להתרחק ממנה כל פעם יותר ויותר לכיוון מעלה ותגרור געגועים לימים שבהם כבר הגענו אליה...(כי בסוף הדיאטה מסתיימת ושוב חווים עליה במשקל.)

אז קודם כדאי לדעת שיש כזו נקודת איזון. איך נדע שאנחנו מצויים בה?
למעשה, זהו אותו המשקל שהיינו  בו לפני הלידות בהנחה שלא עלינו באופן קיצוני במשקל באותה תקופה.   כשכל לידה הוסיפה לנו בין קילו לשניים. ואם אתם לפני לידות  תחשבו על התקופה בחייכם שאתם לא בדיאטה מצד אחד אבל אוכלים סביר.לא בהגזמה לשום כיוון. זה המשקל היציב שלכם.

איך מגיעים לנקודת האיזון הזו?

השאלה שצריכה להישאל איך אני שומר/ת על משקל תקין תוך כדי שמירה על הבריאות שלי. המטרה היא קודם כל להרגיש טוב וחופשי ממחלות וכאבים וזה בדרך כלל קורה כשאנחנו נמצאים במשקל הנכון לנו פחות או יותר.

ומה קורה להיפך?

אנחנו כבר במשקל תקין אבל לא מרגישים כל כך טוב? סובלים מכאבים,מחלות כרוניות, סמפטומים שונים?   המשקל אינו המטרה!
 המשקל הוא תוצר הלוואי לאורח חיים בריא המלווה בתזונה מתאימה ותנועה. השאיפה שלנו וההתבוננות שלנו על עצמינו צריכה להיות לא אם עליתי קילו או המכנסיים התכווצו פתאום. אלא האם אני כל בוקר מרגישה חיונית,מלאת מרץ שום איבר לא חזר שוב להציק וההרגשה הכללית היא של בריאות.

ההתעסקות במשקל היא לא מה שיתן לנו תצאות טובות ומבטיחות. ההתמקדות בתזונה, באיכות החיים המשתפרת עם הכנסת פעילות גופנית קבועה תוריד את הלחץ, תשפר את איכות החיים ועל הדרך כבדרך אגב כמעט, תחזיר אתכם למשקל הנכון לכם.
נירית פרידלנדר
נטרופתית והרבליסטית
ליווי וייעוץ תזונתי און ליין לחיים בריאים
לדף הפייסבוק תזונה בריאה לילדים
nirit.friedlander@gmail.com

2 תגובות:

 1. אני חושבת שהרבה פעמים הבעיה היא באמת להבין מה זה "אכילה רגילה" ולא מופרזת. אני מכירה המון נשים שאוכלות כמויות לא הגיוניות של אוכל בעייני, אך בעייניהן הן ממש לא אוכלות הרבה ולא מבינות מדוע משמינות. בזמן ההריון ולאחר הלידה בעיה דומה יכולה להתרחש..
  רשלנות רפואית לידה

  השבמחק
  תשובות
  1. אור,
   בהחלט צודקת. יותר מכך חשוב לא פחות מה אוכלים. כשאוכלים אוכל איכותי בדרך כלל אוכלים פחות. כשאוכלים אוכל לא בריא על פי רוב לא מגיעים לידי שובע לאורך זמן ומכאן הדרך להשמנה קצרה מאוד.

   מחק